ON
← Nazaj na pregled
Kanada v prvi polovici leta 2026 odobri stalno prebivališče 182.100 priseljencem
NG🏛️ PolitikaSredina23. 8. 2026

Kanada v prvi polovici leta 2026 odobri stalno prebivališče 182.100 priseljencem

V prvi polovici leta 2026 je Kanada sprejela 182.100 novih stalnih prebivalcev, kar je 40,8% njenega prilagojenega letnega cilja 446.000. Večina teh sprejemov je prihajala iz kategorije gospodarskega priseljevanja, pri čemer je bilo sprejeto 89.200 posameznikov, kar je manj od 239.800 ciljev za leto. Prijem družinskih oseb je znašal 45.100, kar je nekoliko preseglo pričakovano hitrost za leto, medtem ko je prijem beguncev in zaščitenih oseb znašal 17.900, pod ciljem 49.300. Dve posebni pobudi, namenjeni zaščiti oseb in delavcev v državi, sta prispevali k dodatnim 26.300 sprejemom. Da bi dosegli prilagojen cilj, mora Kanada v drugi polovici leta sprejeti približno 263.900 več stalnih prebivalcev.

8 odstotkov prilagojenega letnega cilja 446.000, glede na podatke, ki jih je Imigracija, begunci in državljanstvo Kanada (IRCC) objavila 18. avgusta. Ta številka vključuje sprejem v okviru rednega priseljevalnega programa v državi, kot tudi dve enkratni pobudi, namenjeni zaščiteni osebi in delavcem v Kanadi. Številka označuje ključni mejnik v prizadevanjih Kanade, da doseže svoje imigracijske cilje za leto. Med 1. januarjem in 30. junijem je IRCC sprejel 155.800 stalnih prebivalcev v okviru rednih kategorij priseljevanja, kar je nekoliko manj od 190.000, potrebnih za ohranitev letnega cilja 380.000.

Dodatnih 26.300 stalnih prebivalcev so sprejeli prek dveh posebnih pobud, s čimer je skupno število naraslo na 182.100. Te pobude si prizadevajo zagotoviti stalno prebivališče 46.000 zaščitenih oseb in 20.000 delavcev v Kanadi do konca leta 2026. Do 30. junija je 15.000 zaščitenih oseb in 11.300 delavcev v Kanadi že dobilo stalni status, kar je predstavljalo 33 odstotkov in 57 odstotkov njihovih ciljev.

IRCC je do 30. junija zabeležil 89.200 sprejemov v ekonomskem razredu, v primerjavi s celotnim letnim ciljem 239.800. To pomeni, da je država približno 30.700 sprejemov pod hitrostjo, ki je potrebna za doseganje letnega cilja. Ekonomska kategorija vključuje tudi zvezne poslovne programe in različne gospodarske pilotne programe, namenjene privabljanju usposobljenih delavcev in podjetnikov. Družinski razredni sprejem pa je ostal pred načrtom. Kanada je v prvih šestih mesecih leta 2026 sprejela 45.100 stalnih prebivalcev prek družinske kategorije, kar je preseglo 3.100 sprejemov, ki so potrebni za doseganje letnega cilja 84.000.

Družinska kategorija vključuje zakonce, partnerje in vzdrževane osebe, ki jih sponzorirajo kanadski državljani ali stalni prebivalci, kot tudi prosilce v okviru programa staršev in starih staršev. Ta skupina še naprej igra ključno vlogo v kanadski priseljevalni strategiji, podpira družinsko združitev in demografsko ravnovesje.

To je v skladu s kanadskim ciljem, da francosko govoreči priseljenci predstavljajo 9 odstotkov sprejemov za stalno prebivanje zunaj Quebeca. Vlada je izvajala ukrepe, kot je izbor na podlagi kategorij francoskega jezika v okviru Express Entry, da bi spodbudila jezikovno raznolikost in integracijo.

Če pogledamo naprej, bo Kanada morala sprejeti 263.900 več stalnih prebivalcev med julijem in decembrom, da bi dosegla svoj prilagojeni letni cilj 446.000. To bo zahtevalo povečano zmogljivost obdelave in ciljno doseganje, da se zagotovi, da vse kategorije priseljevanja, zlasti gospodarski priseljevanje, dosežejo potrebno hitrost.

Kako je nastalo to poročilo. Objektivne novice je to poročilo napisal iz 2 izvornih člankov s pomočjo umetne inteligence po naši metodologiji. Gre za naše lastno besedilo, ne za kopijo posameznega medija. Preberite našo metodologijo.

Odgovorni urednik: Matej BašaSte opazili napako? Sporočite jo

2 poročil

Vanguard Nigeria logoVanguard NigeriaNeodvisenSredinaDejstva 85Objektivnost 8823. 8. 2026
Kanada v prvi polovici leta 2026 odobri stalno prebivališče 182.100 priseljencem

V prvi polovici leta 2026 je Kanada sprejela 182.100 novih stalnih prebivalcev, kar je 40,8% njenega prilagojenega letnega cilja 446.000. Večina teh sprejemov je prihajala iz kategorije gospodarskega priseljevanja, pri čemer je bilo sprejeto 89.200 posameznikov, kar je manj od 239.800 ciljev za leto. Prijem družinskih oseb je znašal 45.100, kar je nekoliko preseglo pričakovano hitrost za leto, medtem ko je prijem beguncev in zaščitenih oseb znašal 17.900, pod ciljem 49.300. Dve posebni pobudi, namenjeni zaščiti oseb in delavcev v državi, sta prispevali k dodatnim 26.300 sprejemom. Da bi dosegli prilagojen cilj, mora Kanada v drugi polovici leta sprejeti približno 263.900 več stalnih prebivalcev.

Ocena pristranskosti (Sredina): V članku so predstavljeni dejanski podatki o kanadskih številkah in ciljih priseljevanja brez očitne pristranskosti.

Zakaj dejstva (85): The article provides detailed statistics from IRCC, including numbers of permanent residents admitted, breakdown by category, and comparison to targets. It accurately reports the figures and explains the context of the immigration targets and current progress. The information aligns with the cross-s

Zakaj objektivnost (88): The tone remains neutral, presenting facts without emotional language or bias. The article focuses on reporting the data without injecting personal opinion or taking sides.

The Punch logoThe PunchNeodvisenSredinaDejstva 85Objektivnost 8823. 8. 2026
Kanada sprejema 182.100 novih stalnih prebivalcev v prvi polovici leta 2026 Poročilo

V prvi polovici leta 2026 je Kanada sprejela 182.100 novih stalnih prebivalcev, s čimer je dosegla 40,8% svojega letnega cilja v višini 446.000. To je vključevalo 155.800 v okviru rednega priseljevalnega programa, kar je manj od polovice cilja 380.000. Ekonomske kategorije priseljevanja, kot je Express Entry, so se soočale z znatnimi pomanjkljivostmi, medtem ko so sprejeli družinski razred, ki je presegel pričakovanja. Poleg tega je Kanada uvedla dve enkratni pobudi za zaščitene osebe in delavce v državi, ki so do sredine leta 2026 sprejeli 15.000 in 11.300. V poročilu je poudarjen napredek k splošnim ciljem, vendar so navedeni izzivi pri izpolnjevanju posebnih ciljev v okviru ekonomskega priseljevanja.

Ocena pristranskosti (Sredina): V članku so predstavljeni dejanski podatki o številkah in ciljih priseljevanja, ne da bi se odkrito zavzemal za kakršno koli politično perspektivo.

Zakaj dejstva (85): The article cites IRCC data and presents the same core statistics as the first article. It accurately reports the numbers and explains the context of the immigration targets and current progress. The information aligns with the cross-source consensus seen in the first article.

Zakaj objektivnost (88): The tone remains neutral, presenting facts without emotional language or bias. The article focuses on reporting the data without injecting personal opinion or taking sides.

Kako je poročala vsaka stran

Isti dogodek, razvrščen po političnem nagibu medijev, ki so o njem poročali.

Kako je poročala vsaka stran

Podprite neodvisne novice z zavedanjem pristranskosti in odklenite družbeni utrip, glasovanje skupnosti in vse druge funkcije za podpornike.

Postani podpornik

Poročanje po svetu

Isti dogodek, kot so ga poročali v drugih državah.

Poročanje po svetu

Podprite neodvisne novice z zavedanjem pristranskosti in odklenite družbeni utrip, glasovanje skupnosti in vse druge funkcije za podpornike.

Postani podpornik

Preverjanje trditev

Ključne dejanske trditve in koliko virov jih potrjuje oz. zavrača.

Preverjanje trditev

Podprite neodvisne novice z zavedanjem pristranskosti in odklenite družbeni utrip, glasovanje skupnosti in vse druge funkcije za podpornike.

Postani podpornik

Ohranimo novice poštene.

ObjectiveNews financirajo bralci in je brez oglasov – pristranskost vam pokažemo, ne skrijemo. Podprite neodvisno novinarstvo za 4 €/mesec.

Postani podpornik

Povezane zgodbe