Kanada će u prvoj polovici 2026. godine odobriti stalni boravak 182.100 imigranata
U prvoj polovici 2026. godine, Kanada je primila 182.100 novih stalnih stanovnika, što je 40,8% njenog prilagođenog godišnjeg cilja od 446.000. Većina tih prijema je došla iz kategorije ekonomske imigracije, s 89.200 prihvaćenih osoba, što je manje od 239.800 ciljanih za godinu. Prijem u obiteljskoj klasi iznosio je 45.100, što je neznatno iznad očekivanog tempa za godinu, dok su prijem izbjeglica i zaštićenih osoba iznosio 17.900, ispod cilja od 49.300. Dvije posebne inicijative usmjerene na zaštitu osoba i radnika u zemlji pridonijele su dodatnim 26.300 prijema. Kako bi se zadovoljio prilagođeni cilj, Kanada treba prihvatiti otprilike 263.900 stalnih stanovnika u drugoj polovici godine.
Prema podacima koje je 18. kolovoza objavila Imigracija, izbjeglice i državljanstvo Kanade (IRCC), taj broj uključuje prihode u okviru redovnog imigracijskog programa zemlje, kao i dvije jednokratne inicijative namijenjene zaštićenim osobama i radnicima u Kanadi. Broj označava ključnu prekretnicu u naporima Kanade da ispuni svoje imigracijske ciljeve za godinu. Između 1. siječnja i 30. lipnja, IRCC je primio 155.800 stalnih stanovnika u redovnim imigracijskim kategorijama, što je nešto manje od 190.000 potrebnih za ostanak na putu za godišnji cilj od 380.000.
Do 30. lipnja, 15.000 zaštićenih osoba i 11.300 radnika u Kanadi već su dobili stalni status, što je 33 posto i 57 posto njihovih odgovarajućih ciljeva.
IRCC je zabilježio 89.200 prihvata u ekonomskoj klasi do 30. lipnja, nasuprot cjelogodišnjem cilju od 239.800. To znači da je zemlja imala otprilike 30.700 prihvata ispod brzine potrebne za ispunjavanje godišnjeg cilja. Ekonomska kategorija također uključuje savezne poslovne programe i razne ekonomske pilot programe osmišljene za privlačenje kvalificiranih radnika i poduzetnika. Prijem u obiteljskoj klasi, s druge strane, ostao je ispred rasporeda. Kanada je u prvih šest mjeseci 2026. godine primila 45.100 stalnih stanovnika kroz obiteljsku kategoriju, nadmašivši 3.100 prihvata potrebnih da bi ostala na putu za godišnji cilj od 84.000.
Obiteljska kategorija obuhvaća supružnike, partnere i osobe koje su sponzorirane kanadskim državljanima ili stalnim stanovnicima, kao i podnositelje zahtjeva u okviru Programa roditelja i baka. Ova grupa nastavlja igrati ključnu ulogu u kanadskoj imigracijskoj strategiji, podržavajući obiteljsko ujedinjenje i demografsku ravnotežu. Prijem izbjeglica i zaštićenih osoba iznosio je 17.900 do 30. lipnja, ostavljajući zemlju oko 6.750 prijema ispod godišnjeg cilja od 49.300.
IRCC je izvijestio da je 12.400 stalnih stanovnika koji su primljeni izvan Quebeca tijekom prve polovice 2026. godine bilo francuski govornika ili dvojezičnih. To je u skladu s kanadskim ciljem da imigranti koji govore francuski predstavljaju 9 posto stalnih stanovnika koji su primljeni izvan Quebeca. Vlada je provela mjere kao što je selekcija zasnovana na kategoriji francuskog jezika u okviru Express Entry-a kako bi se promovirala jezična raznolikost i integracija.
U budućnosti, Kanada će morati primiti 263.900 stalnih stanovnika između srpnja i prosinca kako bi ispunila prilagođeni godišnji cilj od 446.000. To će zahtijevati povećanje kapaciteta za obradu i ciljano dostizanje kako bi se osiguralo da sve kategorije imigracije, posebno ekonomska imigracija, ispunjavaju potrebno tempo.
U prvoj polovici 2026. godine, Kanada je primila 182.100 novih stalnih stanovnika, što je 40,8% njenog prilagođenog godišnjeg cilja od 446.000. Većina tih prijema je došla iz kategorije ekonomske imigracije, s 89.200 prihvaćenih osoba, što je manje od 239.800 ciljanih za godinu. Prijem u obiteljskoj klasi iznosio je 45.100, što je neznatno iznad očekivanog tempa za godinu, dok su prijem izbjeglica i zaštićenih osoba iznosio 17.900, ispod cilja od 49.300. Dvije posebne inicijative usmjerene na zaštitu osoba i radnika u zemlji pridonijele su dodatnim 26.300 prijema. Kako bi se zadovoljio prilagođeni cilj, Kanada treba prihvatiti otprilike 263.900 stalnih stanovnika u drugoj polovici godine.
Procjena pristranosti (Sredina): U članku su prikazani činjenični podaci o broju i ciljevima imigracije u Kanadi bez očigledne pristrasnosti.
Zašto činjenice (85): The article provides detailed statistics from IRCC, including numbers of permanent residents admitted, breakdown by category, and comparison to targets. It accurately reports the figures and explains the context of the immigration targets and current progress. The information aligns with the cross-s
Zašto objektivnost (88): The tone remains neutral, presenting facts without emotional language or bias. The article focuses on reporting the data without injecting personal opinion or taking sides.
The PunchNeovisanSredinaČinjenice 85Objektivnost 8823. 08. 2026.
U prvoj polovici 2026. godine, Kanada je primila 182.100 novih stalnih stanovnika, ostvarivši 40,8% godišnjeg cilja od 446.000. To je uključivalo 155.800 u okviru redovnog imigracijskog programa, što je manje od polovice cilja od 380.000. Ekonomske imigracijske kategorije poput Express Entry suočene su s značajnim nedostatkom, dok su prihodi u obiteljskoj klasi premašili očekivanja. Osim toga, Kanada je provela dvije jednokratne inicijative za zaštićene osobe i radnike u zemlji, prihvatajući 15.000 i 11.300 do sredine 2026.
Procjena pristranosti (Sredina): U članku su predstavljeni činjenični podaci o brojevima i ciljevima imigracije, bez da se otvoreno favorizira bilo koja politička perspektiva.
Zašto činjenice (85): The article cites IRCC data and presents the same core statistics as the first article. It accurately reports the numbers and explains the context of the immigration targets and current progress. The information aligns with the cross-source consensus seen in the first article.
Zašto objektivnost (88): The tone remains neutral, presenting facts without emotional language or bias. The article focuses on reporting the data without injecting personal opinion or taking sides.
Kako je izvijestila svaka strana
Isti događaj, grupiran prema političkom nagibu medija koji su o njemu izvještavali.
progresivno
sredina
konzervativno
★
Kako je izvijestila svaka strana
Podržite neovisne vijesti svjesne pristranosti i otključajte društveni puls, glasovanje zajednice i sve ostale značajke za podupiratelje.